Чоловіче безпліддя

Чоловіче безпліддя — це неможливість зачати дитину через те, що сперматозоїди не можуть досягти здорової яйцеклітини через малу рухливість, недостатню кількість, підвищення концентрації змінених форм. Більш ніж у чверті випадків лікування безпліддя у чоловіків дає позитивний результат.

Порушення репродуктивної функції можуть мати функціональну або анатомічну природу. Існують такі види чоловічого безпліддя:

  • Аутоімунне. Коли бар'єр між кров'ю і насіннєвою рідиною порушений, клітини крові сприймають сперматозоїди як чужорідний об'єкт. Формується імунна відповідь, починають виділятися специфічні антитіла, які знищують сперматозоїди. Таке явище виникає, наприклад, після травми, перенесеного запалення, розширення вен сім'яного канатика.
  • Комбіноване. Стан розвивається, коли порушення процесу дозрівання відбувається одночасно з появою перешкод до виходу сперматозоїдів (наприклад, спайок).
  • Необоротне. Існують випадки, коли лікування чоловічого безпліддя свідомо не дасть результатів. Наприклад, андролог безсилий, коли атрофовані клітини, які виробляють сперматозоїди. У цьому випадку сперматогенез відновити неможливо.
  • Відносне. Комплексне обстеження не виявляє причин чоловічого безпліддя, проте вагітність у партнерки не настає.
  • Секреторне. Неможливість зачаття зумовлена ??порушеннями в процесі вироблення і дозрівання сперматозоїдів. Лікування чоловічого безпліддя зводиться до відновлення здатності організму продукувати сперматозоїди. При тимчасовому безплідді з припиненням дії негативного фактора сперматогенез відновлюється. Симптоми постійного секреторного безпліддя у чоловіків проявляються, коли канальці яєчок мають аномалії розвитку (наприклад, вроджені).
  • Екскреторне. Під час руху сперматозоїди натикаються на перешкоди, через що не можуть потрапити до насінної рідини. Наприклад, спайки, кісти, новоутворення.

Симптоми чоловічого безпліддя

Можна говорити про безпліддя сімейної пари після того, як протягом 12 місяців регулярного сексу без протизаплідних засобів бажаної вагітності немає. Це є приводом для спеціального обстеження чоловіка і жінки, але не «гарантує» наявність серйозних проблем. Наприклад, відсутність вагітності може бути викликана зовнішніми чинниками (стрес, погане харчування, нещодавно перенесене захворювання, рідкісна статева активність hellip;) і, щоб виправити ситуацію, буде досить просто скорегувати спосіб життя. У той же час перевіритися на безпліддя чоловікові важливо для того, щоб на ранній стадії діагностувати проблеми, які призводять до безпліддя (варикоцеле, запалення простати, умови роботи, шкідливі звички, порушений гормональний фон і ін.).

Причини чоловічого безпліддя

Основні причини чоловічого безпліддя:

  • Аномалії розвитку. Відсутність одного або обох яєчок, сім'явиносних проток, крипторхізм та ін. можуть стати причиною чоловічого безпліддя.
  • Варикоцеле. Чоловіче безпліддя розвивається в результаті варикозних змін вен сім'яних канатиків. Через це температура в мошонці підвищується, порушується функція тканини яєчка, сперматогенез, якість еякуляту.
  • Венеричні, аутоімунні, інфекційні захворювання. Порушити роботу відповідальних за формування сперматозоїдів клітин може навіть захворювання на епідемічний паротит («свинкою»).
  • Запальні захворювання органів малого тазу. Простатит, везикуліт, тривале запалення «задньої» уретри.
  • Порушення роботи ендокринної системи. Неправильне виділення гормонів призводить до порушення виробництва і дозрівання статевих клітин.
  • Новоутворення в яєчках. І зло-, і доброякісні пухлини в яєчках порушують сперматогенез, тому їх необхідно лікувати.
  • Спайковий процес. Спайки, які утворюються в сім'явивідних шляхах (наприклад, через запалення), стають перешкодою на шляху сперматозоїдів.

Діагностика чоловічого безпліддя

  • Діагностика чоловічого безпліддя зазвичай починається зі спермограми, у ході якої визначаються концентрація, рухливість, якість, інші характеристики сперматозоїдів.
  • УЗД. Проводиться дослідження органів мошонки- яєчок, придатків, сім'яних канатиків і простати.
  • Рентгенографія. Проводиться, щоб з'ясувати, в яких місцях звужені протоки або є непрохідність.
  • Біопсія. Виконується, якщо є підозри на ракові новоутворення, для отримання клітин сперматогенезу при відсутністю сперміїв в еякуляті.
  • Мазок з уретри на інфекції, що передаються статевим шляхом.
  • Аналізи крові на венеричні інфекції.
  • Аналіз крові на гормони.
  • Піхвовий секрет партнерки. У поєднанні з пробою сперми партнера лікар визначає, чи виникає у жінки імунна реакція, створює «бар'єр» для проходження сперматозоїдів.

Алгоритм обстеження визначає лікар залежно від клінічної картини. Запасатися результатами аналізів «запас» перед оглядом фахівця зовсім необов'язково.

Лікування чоловічого безпліддя

  • Усунення фактора, який провокує безпліддя. Наприклад, хірургічна корекція варикоцеле часто відновлює порушену їм репродуктивну функцію. Якщо виходу сперматозоїдів перешкоджають спайки, також рекомендується операція. Інфекції лікуються антибіотиками і супутніми препаратами.
  • Стимуляція сперматогенезу. Вітамінотерапія, корекція способу життя, раціону, збільшення фізичної активності. Іноді призначаються гормональні препарати, але тільки у випадках доведеного ендокринного дисбалансу.

У центрі «Ваш доктор» обстеження чоловіків на безпліддя виконують досвідчені фахівці. Виявимо наявність і причину безпліддя, підберемо максимально ефективну методику терапії, проконтролюємо результат. Гарантуємо повну конфіденційність. Телефонуйте!

Записаться на приём

Наші переваги
«Ваш Доктор» Більше 20 років досвіду
Більше 25 років досвіду
«Ваш Доктор» Бездоганна репутація
Бездоганна репутація
«Ваш Доктор» Висока кваліфікація фахівців
Висока кваліфікація фахівців
«Ваш Доктор» Доступні ціни
Доступні ціни
Потрібна консультація?
Зателефонуйте або запишіться на прийом онлайн
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я