Уретрографія і цистографія бувають висхідними і спадними, а також можуть виконуватися в статичному і динамічному режимі (так звана мікційна уретроцистографія або дослідження, яке проводиться під час сечовипускання).
Дані дослідження виконуються в рентген кабінеті, в положенні хворого лежачи на рентгенівському столі. Дослідження проводить і / або за ними спостерігає і інтерпретує лікар-уролог.
При висхідних варіантах досліджень, рентгеноконтрастна речовина вводиться лікарем-урологом в уретру і в сечовий міхур спеціальним шприцом через катетер. За командою лікаря, який виконує дослідження, здійснюється рентгенівський знімок.
При низхідних варіантах уретрографії і цистографії, рентгеноконтрастна речовина вводиться в вену і після заповнення сечового міхура рентгеноконтрастною сечею, виконується його рентгенівський знімок.
Низхідна уретрографія завжди є мікціонною, тобто виконується під час сечовипускання. Для отримання зображень хорошої якості, іноді слід дотримуватися кількох знімків або рентгенограм.
Уретрографія і цистографія в усіх варіантах малоболісні або зовсім безболісні і не вимагають знеболення.
Деяким особливо чутливим до болю пацієнтам чоловікам, а також жінкам, які страждають інтерстиціальним циститом в уретру і сечовий міхур вводиться знеболююча речовина. Ніякої спеціальної підготовки до уретрографії і цистографії не потрібно. Процедури виконуються а амбулаторних умовах.