1-кіркова речовина 2-мозкова речовину (ниркові піраміди) 3-нирковий сосочок 4-нирковий стовпчик (Бертена) 5-мозкові промені 6-основа пірамідки 7-капсула нирки 8-малі чашечки 9-кровоносні судини, що йдуть в паренхіму 10-нирковий синус 11-великі чашечки 12-балія 13-жирова тканина 14-малі чашечки 15-сечовід |
Нирка - парний орган бобовидної форми, розміром з кулак. У людини нирки розташовані в заочеревинному просторі по обидва боки від хребта на рівні попереку в проекції 12-го грудного - 3-го поперекового хребців, причому права нирка в нормі розташована трохи нижче, оскільки зверху вона межує з печінкою (у дорослого верхній полюс правої нирки зазвичай досягає рівня 12-го міжребер'я, верхній полюс лівої - рівень 11-го ребра). Догори і трохи спереду від нирок розташовуються наднирники.
Кожна нирка покрита міцною сполучнотканинною капсулою, і складається з паренхіми і системи накопичення і виведення сечі. Паренхіма нирки представлена зовнішнім шаром коркової речовини і внутрішнім шаром мозкової речовини, що становить внутрішню частину органу. Система накопичення сечі представлена нирковими чашечками, які впадають в ниркову миску. Ниркова балія переходить безпосередньо в сечовід.