1-щитовидний хрящ гортані 2-загальна сонна артерія 3-перстнеподібний хрящ гортані 4-права частка щитовидної залози 5-ліва частка щитовидної залози 6-перешийок щитовидної залози |
Щитовидна залоза (ЩЗ) розташовується на передній поверхні шиї, складається з двох частин, лівої і правої, з'єднаних перешийком. Така будова залози при погляді спереду нагадує метелика. Трохи вище щитовидної залози розташований щитовидний хрящ гортані, що дав назву і самій залозі.
Незважаючи на відносно невеликий розмір (маса коливається в межах 25-40 грамів), значення її в організмі не потрібно недооцінювати.
Тканина ЩЗ складається з двох типів клітин, що продукують гормони. Більшість з них складають клітини, які виділяють в кров тиреоїдні гормони - гормони щитовидної залози - тироксин (Т4) і трийодтиронін (Т3). Останні отримали свої назви за кількістю атомів йоду в їх молекулах.
Ці гормони стимулюють обмін речовин у всіх клітинах, підтримують роботу м'язів, опорно-рухового апарату, серця, головного мозку і репродуктивної системи. Відповідно, захворювання цього органу тягне за собою порушення життєдіяльності всього організму.
Інший вид клітин, наявний в щитовидній залозі, продукує і виділяє в кров інший гормон - кальцитонін. Він бере участь в регуляції рівня кальцію в організмі, який є основним матеріалом для побудови кісток, а також необхідною речовиною для проведення імпульсу в нервовій і м'язовій тканині.
Функція ЩЗ знаходиться під контролем гіпоталамо-гіпофізарної системи. У гіпоталамусі синтезується речовина, що регулює діяльність ЩЗ - тиротропін-рилізинг гормон (ТРГ). Цей гормон, потрапляючи в гіпофіз, призводить до продукції їм тиреотропного гормону (ТТГ), який регулює вироблення Т3 і Т4.