Сечовипускальний канал (уретра)

Жіноча уретра

1-гирло лівого сечоводу

2-трикутник сечового міхура

3-шийка сечового міхура

4-детрузор

5-внутрішній сфінктер уретри

6-міхурово-уретральне венозне сплетіння

7-уретра

8-зовнішній сфінктер уретри

9-гирла залоз сечовипускального каналу

10-гирла парауретральних проток

Анатомія жіночого сечівника

Сечовипускальний канал (уретра) жінки коротший, але ширший, ніж сечівник чоловіка; довжина його коливається від 3 до 4 см, ширина рази в півтора перевищує ширину чоловічого.

Розпочавшись із сечового міхура внутрішнім отвором сечовипускального каналу, уретра проходить через сечостатеву діафрагму і відкривається зовнішнім отвором сечівника, перед піхвою, в глибині статевої щілини.

Зовнішній отвір округлої форми, оточений твердими на дотик валікообразнимі краями. Канал йде паралельно піхві, по її передній стінці, з якої вона зростається, у напрямку зверху і ззаду вниз і вперед під лобковим симфізом. Просвіт каналу неоднаковий на всій його довжині: він воронкообразно розширений у сечовий міхура і звужується у зовнішнього отворі.

Канал оточений сполучною тканиною, яка найбільш щільна в області нижніх відділів піхви. Стінку сечівника утворюють м'язова і слизова оболонки. М'язова оболонка складається із зовнішнього, кругового, шару і внутрішнього, поздовжнього, шару гладких м'язів із домішкою еластичних волокон.

В області сечостатевої діафрагми м'язи останньої приєднуються до циркулярного шару каналу і утворюють сфінктер сечівника. Слизова оболонка покрита багатошаровим плоским, а в деяких ділянках високим призматичним епітелієм, утворює ряд поздовжних складок, так що на розрізі просвіт каналу має зірчасту форму.

Найбільша і найвища складка на задній стінці отримує назву гребеня сечовипускального каналу, який тягнеться від переднього кута сечоміхурового трикутника до кінця каналу. У нижніх ділянках каналу на слизовій оболонці відкриваються гирла проток залоз сечовипускального каналу. На поверхні слизової оболонки розташовуються лакуни сечівника.

 

Чоловіча уретра

1-простатична частина уретри

2-перетинкова частина уретри

3-губчаста частина уретри

4-простата

5-передміхурова пазуха

6-простатична матінко

7-зовнішній сфінктер уретри

8-цибулина статевого члена

9-ніжка статевого члена

10-гирла залоз сечовипускального каналу

11-ладʼєвидна ямка

12-головка статевого члена

13-зовнішній отвір уретри

14-трикутник сечового міхура

15-язичок міхура

16-гребінь уретри

17-гирла проток простати

18-гирла сім'явикидних проток

19-насіннєві бульбашки

20-гирла бульбоуретральних залоз

 

 

Анатомія чоловічого сечівника

Чоловічий сечовипускний канал має довжину в середньому до 20-23 см, ділиться на три частини: передміхурову, перетинчасту і губчасту. Він починається від сечового міхура внутрішнім отвором сечовипускального каналу, і простягається до зовнішнього отвору сечовипускального каналу, розташованого на вершині голівки статевого члена. Частина сечовипускального каналу від внутрішнього отвору до насінного горбика, носить назву задньої уретри, далі розташована частина - передня уретра. Сечовипускальний канал по своєму ходу утворює S-подібний вигин.

Передміхурова частина, проходить через передміхурову залозу зверху, ззаду вниз і вперед. Вона має довжину 3-4 см і починається від внутрішнього отвору сечовипускального каналу. Посередині її проходу утворюється розширення сечівника. На задній стінці слизової оболонки, починаючи від язичка сечового міхура, що представляє собою поздовжній валик на поверхні трикутника міхура, йде серединна складка - гребінь сечівника. На середині свого протягу гребінь переходить в поздовжньо розташований насіннєвий горбок, дистально ця складка досягає перетинчастої частини.

Перетинчаста частина - найбільш коротка частина сечовипускального каналу, має довжину 1,5-2 см. Проходить через сечостатеву діафрагму.

Губчаста частина - найдовша частина сечівника, має довжину 17-20 см. Вона починається найбільш широким його відділом, закладеним в цибулині статевого члена, луковичній ямці, і, досягає на вершині голівки губчастого тіла зовнішнього отвору сечовипускального каналу. В задню (нижню) стінку луковичної частини відкриваються гирла бульбоуретральних залоз. Вище зовнішнього отвору сечовипускального каналу розташовано розширення - лад'євидна ямка сечівника.

Наші переваги
«Ваш Доктор» Більше 20 років досвіду
Більше 25 років досвіду
«Ваш Доктор» Бездоганна репутація
Бездоганна репутація
«Ваш Доктор» Висока кваліфікація фахівців
Висока кваліфікація фахівців
«Ваш Доктор» Доступні ціни
Доступні ціни
Потрібна консультація?
Зателефонуйте або запишіться на прийом онлайн
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я