Кров у сечі (гематурія) може міститися у великій кількості, змінюючи колір сечі, це називається макрогематурія. Якщо кров у сечі присутня, а червоні клітини крові або еритроцити можна побачити під мікроскопом, то говорять про микрогематурію.
Гематурія є одним із ознак при вадах розвитку, захворюваннях і травмах органів сечостатевої системи. Розрізняють справжню гематурію з наявністю в сечі формених елементів крові і неправдиву — забарвлення сечі в червоний колір через домішки кров'яних пігментів при гемоглобінурії (виділення з сечею гемоглобіну), побічної дії деяких медикаментів
Гематурія може з'явитися після прийому деяких лікарських препаратів, наприклад, препаратів, що перешкоджають згортанню крові (гепарин, дикумарин), сульфаніламідних препаратів
В залежно від розташування джерела кровотечі розрізняють початкову, кінцеву і тотальну (загальну) гематурію.
Початкова гематурія, при якій лише початкова порція сечі містить домішки крові, свідчить про ураження нижньої частини сечовипускального каналу. Нерідко цей вид гематурії поєднується з самостійним (поза сечовипускання) виділенням крові з сечівника. Вона може спостерігатися при травмі, пухлинах сечівника, запаленні уретри.
Кінцева гематурія характеризується появою крові в останній порції сечі, вона виникає при запаленні сечового міхура, передміхурової залози, каменях і пухлинах сечового міхура і верхній частині сечовипускального каналу; рідше — при аденомі і раку передміхурової залози, варикозному розширенні вен в області сечового міхура.
Тотальна гематурія з'являється при процесах, які відбуваються в нирках, сечоводах і сечовому міхурі — кров в таких випадках є у всіх порціях сечі. Особливе значення має безбольова тотальна гематурія, яка часто є єдиною ознакою пухлини сечовивідної системи.
Хворий при виявленні в аналізі сечі навіть поодиноких еритроцитів повинен звернутися за консультацією до лікаря-уролога і пройти ретельне комплексне обстеження для правильної постановки діагнозу і призначення адекватного лікування.