Гідроцеле
При гідроцеле в оболонках одного або двох яєчок накопичується рідина. Через це розміри яєчка і мошонки збільшуються. Больові відчуття спостерігаються рідко. У дітей гідроцеле переважно вроджене, у дорослих — придбане. Характер перебігу може бути хронічним і гострим.
- Вроджена гідроцеле у чоловіків ділиться на те, що сполучається і те, що не сполучається.
- Придбане гідроцеле буває первинним або вторинним (розвивається як побічний ефект іншого захворювання).
Скупчення незначного обсягу рідини в області одного або двох яєчок не несе загрози здоров'ю. Коли обсяг рідини істотно збільшується, це стає небезпечним, оскільки:
- можливе порушення сечовипускання;
- порушуються кровообіг і лімфовідтік;
- ускладнюється фізична активність;
- ведення статевого життя стає проблематичним;
- підвищується ймовірність атрофії яєчка, порушення сперматогенезу і, як наслідок, безпліддя.
Симптоми гідроцеле
Основний симптом захворювання — збільшення обсягу мошонки, частіше — з одного боку. Воно може бути незначним, але в деяких випадках досягає розмірів дитячої голови. Накопичення рідини в мошонці може відбуватися поступово і стрибкоподібно. У іншому випадку пацієнт помічає його набагато швидше. Больовий синдром зазвичай відсутній. Яєчко не прощупується. Консистенція гідроцеле — щільно-еластична, можна визначити флюктуацію. Якщо гідроцеле не ускладнене наявністю гною або крові, в ході діафаноскопії воно добре просвічується.
Причини гідроцеле
Причинами виникнення вродженого гідроцеле є:
- незакриття до моменту народження фізіологічного отвору між зачеревинної областю і мошонкою. У просвіті цього отвору рідина з черевної порожнини рухається в оболонки яєчка. Якщо розміри отвору великі, може сформуватися навіть пахова грижа;
- порушення всмоктування серозної рідини. Вона необхідна для того, щоб яєчко переміщувалося. У нормі ця рідина постійно виділяється і всмоктується, не накопичуючись у тканинах. Накопичення рідини відбувається через незрілість лімфатичного апарату дитини, механізми якого в процесі дорослішання можуть стабілізуватися самостійно. Тому в ранньому віці дітей не оперують, так як висока ймовірність самолікування.
Придбане гідроцеле розвивається через:
- травми яєчка;
- гостре, хронічне запалення;
- серцево-судинні захворювання;
- новоутворення, що локалізуються в мошонці;
- ускладнення операцій, проведених на статевих органах.
Щоб позбутися від гідроцеле в цих випадках, потрібно усунути причини основного захворювання.
Діагностика гідроцеле
Діагностика гідроцеле полягає в:
- візуальному огляді, пальпації мошонки. Прощупується утворення у вигляді груші, перетягненого циліндра, кулі.
- УЗД. Проводиться, щоб з'ясувати, на що хворіє пацієнт — на пахову грижу або гідроцеле. Захворювання зустрічається приблизно у 1% пацієнтів чоловічої статі. Під час УЗД визначаються також обсяг і лікворна структура рідини, що скопилася, стан яєчок, придатків. Метод дає можливість діагностувати перекрут яєчка, який може спровокувати накопичення рідини.
- діфаноскопіі. Метод використовується, щоб з'ясувати, чи є запалення (при запаленнях, наявності крові, гною яєчко просвічується нерівномірно) і відрізнити гідроцеле від грижі.
Лікування гідроцеле
Лікування гідроцеле без операції можливо, якщо захворювання розвивається як супутнє. Наприклад, якщо рідина почала накопичуватися в результаті запалення. Після того, як основне захворювання вилікуване, тканини відновлюють свої функції, в тому числі стабільне виділення і всмоктування серозної рідини, і водянка зникає сама по собі.
Якщо після лікування основного захворювання серозна рідина з порожнини не в змозі розсмоктатися природним шляхом, лікар видаляє її через пункцію. Замість рідини, яку відсмоктали, до звільненої порожнини вводять склерозуючий препарат.
Операція при гідроцеле
Оперативне лікування не застосовується до хлопчиків по досягненню 12-18 місяців, оскільки в цьому віці ймовірно самолікування. В інших випадках операція з видалення гідроцеле проводиться за такими методиками:
- Бергмана. Лікар видаляє частину внутрішнього листка оболонки яєчка, потім зшиває частини листка, що залишилися. У відновлювальному періоді пацієнту потрібно пройти антибактеріальне лікування і носити суспензорій.
- Вінкельмана. Один із листків, який формує оболонку яєчка, розтинається, вивертається і зшивається. Після цього яєчко розташовується попереду листка. Це виключає рецидив.
- Лорда. Лікар розсікає оболонки яєчка. Після цього рідина видаляється, а піхвову оболонку ніби гофрують. У ході втручання яєчко не вивільняється з навколишніх його тканин, тобто травматизація мінімальна.
Як лікувати гідроцеле, визначає лікар залежно від показань і стану хворого. Наприклад, при надлишку оболонок (гідроцеле великого розміру) показано втручання за Бергманом.
Фахівці центру «Ваш доктор» діагностують і лікують гідроцеле, викликане різними причинами. Гарантуємо високий професіоналізм, уважне ставлення і повну конфіденційність. Телефонуйте!