Це одне з найпоширеніших урологічних захворювань. Найчастіше спостерігається у молодих жінок (18-40 років) і дітей дошкільного віку (частіше у дівчаток), що пов'язано з фізіологічними особливостями і анатомічним розвитком. У дорослих чоловіків інфекція зустрічається в 4-5 разів рідше і найчастіше є ускладненням первинного урологічного захворювання (зазвичай — сечокам'яної хвороби або гіперплазії передміхурової залози).
Під діагнозом «пієлонефрит» мається на увазі інфекційне запалення нирок (ниркової тканини і мисок). Найчастіше хвороба вражає один орган (односторонній пієлонефрит), але можливе одночасне запалення двох нирок (двосторонній пієлонефрит).
Медична класифікація розрізняє:
Збудниками інфекції зазвичай виступають кишкова або синьогнійна паличка, стафілококи і ентерококи. Перераховані хвороботворні мікроорганізми можуть проникати в нирки з сечовипускального тракту (зокрема, внаслідок захворювань сечового міхура) або з потоком крові з інфікованого осередка. Ймовірність розвитку пієлонефриту збільшується при:
У жінок запалення нирок часто спостерігається в момент початку статевого життя. До провокуючих факторів також відносяться вагітність і пологи.
Для точного встановлення діагнозу беруться до уваги клінічні симптоми і результати лабораторних аналізів. Додатково (для виключення інших патологій) може бути призначено інструментальне обстеження — екскреторна урографія, ультразвукове дослідження нирок і комп'ютерна томографія. У клініці «Ваш Доктор » пацієнтам дають направлення на клінічний аналіз сечі, загальний і біохімічний аналіз крові. З метою визначення збудника інфекції здійснюється посів сечі — результати такого обстеження дозволяють підібрати найбільш ефективний антибіотик.
Початкова фаза гострого пієлонефриту і загострення хронічної хвороби розвиваються дуже швидко. Пацієнти скаржаться на:
Для даного захворювання характерні всі ознаки загальної інтоксикації організму: головний біль, підвищена пітливість, зниження апетиту, нудота, блювота.
Паралельно можуть спостерігатися ознаки запалення нижніх відділів сечовивідних шляхів (якщо вони також були уражені інфекцією). До них відносяться больові відчуття внизу живота, прискорене сечовипускання, зміна кольору сечі.
Курс лікування пієлонефриту в центрі «Ваш Доктор» в Кременчуці підбирається лікарем-нефрологом індивідуально і зазвичай включає антибактеріальну і патогенетичну терапію. Перша спрямована на знищення збудника (антибіотики підбирає лікар). Друга — на відновлення нормальних функцій організму, що дозволяє попередити загострення і ускладнення хвороби. Обов'язковою вимогою є організація правильного режиму і дієтичного харчування пацієнта.